Liturgia Słowa dzisiejszej czwartej, a zarazem ostatniej już niedzieli Adwentu uczy nas wierności Bogu we wszystkich sytuacjach życia. Wśród przykładów można by wymienić Maryję, którą Elżbieta, w odczytanym dziś fragmencie Ewangelii (Łk 1, 39-45), wysławia za przyjęcie Bożej woli. Maryja przyjęła Bożą wolę, ponieważ „Duch Święty uświęcał Ją już od początku życia” (por. 2 antyfona z Psalmodii Godziny Czytań z Tekstów wspólnych o Najświętszej Maryi Pannie), w związku z czym Jego łaska sprawiła, że Maryja, mimo, iż miała zapewne swój plan na życie, postawiła wolę Boga ponad swoją wolę, sprawiając, iż teraz, dzięki męce, śmierci i zmartwychwstaniu, możemy cieszyć się wolnością dzieci Bożych i ułatwionym przystępem do Ojca.
Kolejnym przykładem, jeśli chodzi o wierność Bogu, jest święty Józef, który przyjął i wiernie wypełnił, co sam Bóg, przez pośrednictwo anioła, polecił mu we śnie, w związku z tym, iż św. Józef chciał oddalić potajemnie Maryję, myśląc, że znalazła się brzemienną za sprawą człowieka. Gdy już podejmuje decyzję, w jaki sposób to uczyni, we śnie przychodzi do niego anioł i mówi mu: „Józefie, nie bój się wziąć do siebie Maryi, Twej małżonki, albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów” (Mt 1, 20b-21). Po przebudzeniu się ze snu, jak mówi Ewangelia, Józef już wie, że we śnie mówił do niego sam Bóg, przez pośrednictwo anioła, i wiernie wypełnia Jego polecenie.
Jeśli o przykłady osób, które, pomimo wszystko, dochowały wierności Bogu, chciałbym wymienić wśród nich także 16 świętych dziewic i męczennic karmelitańskich z klasztoru w Compiegne, których kanonizacji równoważnej dokonał papież Franciszek w ostatnią środę, 18 grudnia. Mianowicie są one wzorem do naśladowania w wierności, ponieważ, pomimo ataków na Kościół, mających miejsce w czasie rewolucji francuskiej, podczas której zginęły (przykładem uległości wobec tychże ataków było chociażby podpisanie przez wielu księży deklarację wierności rewolucjonistom, zrzucając sutannę i wyrzekając się tego, co głosili w ramach swej kapłańskiej posługi), zachowały one wierność Bogu i Kościołowi aż do końca, co wyrażało się właśnie w oddaniu przez nie życia za tę wartość.
Jeśli chodzi o aspekt wierności Bogu, warto postawić sobie pytanie: „Czy potrafię być wiernym Bogu we wszystkich aspektach życia i Jego wolę stawiać ponad swoją?”.
Kolejnym aspektem, który porusza dzisiejsza Liturgia Słowa, jest niesienie Chrystusa innym, podobnie, jak zaniosła Go, jeszcze będącego pod Jej sercem, Maryja Elżbiecie i Janowi Chrzcicielowi, który poruszył się w jej łonie, wyczuwając przyjście Zbawiciela. Odnośnie tegoż aspektu, warto zadać sobie pytanie: „Czy potrafię zawsze odważnie nieść Chrystusa innym tak, by inni mogli się cieszyć możliwością Jego osobistego doświadczenia?”.
Drodzy Bracia i Siostry, niech Pan Bóg pomoże nam zawsze być Jemu wiernym we wszystkich sytuacjach życia, stawiać Jego wolę ponad swoją, a także tak nieść Jego innym, aby ci, do których Go niesiemy, mogli cieszyć się możliwością Jego osobistego doświadczenia.
Dodaj komentarz